Pontiac-Manito Chapter

Unless otherwise indicated, meetings are held at the same time and place as the Pontiac-Manito District Roundtable:

The Church of Jesus Christ of Latter-Day Saints
5464 Waterford Rd (at Maybee Road), Clarkston
7:00 – 9:00 pm
Usually the 2nd Thursday of the month
2016-2017

  • Thursday, September 8, 2016
  • Thursday, October 13, 2016
  • Thursday, November 10, 2016
  • Thursday, December 8, 2016
  • Thursday, January 12, 2017
  • Thursday, February 9, 2017
  • Thursday, March 9, 2017
  • Thursday, April 13, 2017 Candidate and Member Bowling Night (see below)
  • Thursday, May 11, 2017
  • Thursday, June 1, 2017 Annual Dinner and Elections (see below)
  • No membership meetings in June, July and August

CHAPTER ACTIVITIES 

2016-2017

  • Thursday, June 9 – Annual Dinner and Officer Elections
    6 PM Dinner; 7 PM Elections
    Overtyme Grill, Dixie Highway, Waterford
    $15 all you can eat pizza and pop
    Contact Cliff Dabrowski
  • June 11 – Camp Agawam Paddle-IN (fishing docks installation)
    8:45 am – done (approx 1 pm)
    Pizza lunch when done
    Contact Cliff Dabrowski
  • July 5 – GLFSC Cub Scout Day Camp SET UP Session 3 (Camp Agawam)
  • July 6-8 – GLFSC Cub Scout Day Camp Session 3 Staff
    8 AM to 3:30 PM daily
    Contact Cliff Dabrowski

Noquet Lodge 29 / Section C2 / National OA Activities

 2016-2017

  • Weekend of May 6-8, 2016   Section C2 Conclave at Gerber Scout Reservation, Twin Lake, MI
  • Weekend of May 20-22, 2016  Lodge Conclave at D-Bar-A
  • Weekend of August 19-21, 2016 Lodge Conclave at Silver Trails
  • September 23-25, 2016 Lodge Service Corp at Rendezvous 2016

CHAPTER OFFICERS and CHAIRMEN

2016-2017

  • Chapter Chief – Michael S, Troop 51
    • Vigil Representative – Nick A.
  • Vice Chief of Administration – Ryan W, Troop 189
    • Unit Elections Chairman – Joe L.
    • OA Troop Reps Chairman – John L.
    • Cub Crossovers Chairman –
    • Brotherhood Administration Chairman –
    • Camping Promotion Chairman –

Vice Chief of Activities – Matthew S, Troop 51

  • Hodag Chairman – Joe W.
  • Regalia Chairman – Rafa M.
  • Ordeal Ceremony Team Leader-
  • Brotherhood Ceremony Team Leader-
  • Cub Day Camp Chief –
  • OA CPT Hike Chairman –
  • Treasurer – Nick C, Troop 113
    • Candy Czar – Nathan A.
    • Trading Post Chairman –
  • Secretary – Sam G, Troop 128
    • Beads Chairman –
    • Social Media/Web Chairman –

CHAPTER OFFICER MEETINGS

2016-2017

  • Chapter officers monthly planning meeting (except in June and July; see below for August)
    • Usually the 4th Thursday of the month (except June, July and August) at 7 PM
    • Date, time and location are subject to change by the Chief
  • Saturday, June 18 – Officer Hand-Off & Annual Planning Meeting
    • 10 AM – 3 PM
    • Bald Mountain State Recreation Area
    • Michigan recreation passport required for vehicle entry
    • Back-up location in case of bad weather:  G’s on Lapeer Road
  • Sunday, July 10 – Officer Planning Meeting II
    • 2 PM – 4 PM
    • Bay Court Park, 6970 Andersonville Rd, Clarkston
    • Back-up location in case of bad weather:  Big Boy, Dixie Highway, Clarkston
  • Thursday, August 11 – Chapter officers meeting, at Roundtable, 7 PM

CURRENT ADVISERS

  • Chapter Adviser – Clifford Dabrowski, Troop 51
  • Associate Adviser (Administration) – Dennis Weaver, Troop189
  • Associate Adviser (Activities) – Ryan Newill, Troop 51
  • Associate Adviser (Treasurer) – Ni DeAngelis, Troop 366
  • Associate Adviser (Secretary) – Jeff Hanft, Troop 139
  • Associate Adviser (Troop Representatives) – Robert Crawford, Troop 43
  • ​Associate Adviser​ (Cub Day Camp & At Large) – Gerald Waite, Pack 314
  • Associate Adviser (Unit Elections) – Gary Cousino, Troop 189
  • Associate Adviser (CPT Hikes) – Randy Stelpflug, Troop 377

Past Chapter Chiefs and Chapter Advisers

 Year Chapter Chief  Chapter Adviser 
 2014-2015 Noah Dabrowski (Troop 134) Gary Morehead (Troop 284)
 2013-2014 Tyler James (Troop 134) Gary Morehead (Troop 284)
 2012-2013 William Weller (Troop 377) Gary Morehead (Troop 284)
 2011-2012 Matthew Gagnon (Troop 3) Phillip DePaulis (Troop 51)
 2010-2011 Michael DePaulis (Troop 51) Phillip DePaulis (Troop 51)
 2009-2010 Marty Opthoff (Troop 51) Phillip DePaulis (Troop 51)
 2008-2009 Tyree Reed (Troop 120) David Muir (Troop 51)
 2007-2008 Daniel Tincknell (Troop 186) David Muir (Troop 51)
 2006-2007 Michael Dannenburg (Troop 51) David Muir (Troop 51)
 2005-2006 Michael Dannenburg (Troop 51) David Muir (Troop 51)
 2004-2005 Steven Morehead (Troop 284) David Muir (Troop 51)
 2003-2004 Steven Morehead (Troop 284) David Muir (Troop 51)
 2002-2003 Adam Clemens (Troop 49) Michael Jewell (Troop 3)
 2001-2002 Adam Clemens (Troop 49) Michael Jewell (Troop 3)
 2000-2001 Andrew Spina (Troop 7) Michael Jewell (Troop 3)
 1999-2000 Michael Daisley (Troop 128) Michael Jewell (Troop 3)